wtorek

Idealna prezentacja multimedialna

Prezentacja multimedialna to znakomity materiał dodatkowy i pomocniczy, który możemy zabrać ze sobą na maturę i zachwycić swoją kreatywnością całą komisję. Ktoś mógłby jednak zapytać dlaczego dodatkowy i pomocniczy?



Tak tak, prezentacja multimedialna bowiem to niezwykle pomysłowe zestawienie tych dwóch cech. Jest ona materiałem dodatkowym, gdyż nie jest obowiązkowa. Nikt nie wyrzuci nas z sali za to, że jej nie posiadamy, nikt nas za to nie skarci. Skro jednak jest uważana za materiał dodatkowy, to z pewnością podnosi jakość pracy i solidnie wzmacnia naszą ocenę w oczach komisji.

W czym pomoże mi prezentacja multimedialna ?



Prezentacja multimedialna to nie tylko materiał dodatkowy, ale i pomocniczy dla nas. Każda bowiem dobrze wykonana i solidnie przygotowana prezentacja pps. jest ułatwieniem dla maturzysty, który to dzięki niej z pewnością nie pomyli na maturze kolejności prezentowanych treści, nie przekręci żadnego ważnego nazwiska ani tytułu, oraz nie będzie musiał na pamięć uczyć się długich i rozbudowanych cytatów zwartych w pracy. To wszystko znajdzie bowiem na ekranie komputera !



Kiedy prezentacja pps przyda się najbardziej ?



Różne mogą być materiały dodatkowe. Dopuszcza się przede wszystkim plansze, reprodukcje obrazów i właśnie prezentacje multimedialne, które z pewnością wymagają od maturzysty poświecenia największej ilości czasu, ale i z pewnością najbardziej się opłacają. Szczególnie zaś przydatne, o ile nie użyć słowa niezbędne, są one w przypadku realizacji tematów z pogranicza literatury i sztuki, czy filmu. Tutaj pełnią one niezmiernie ważna rolą, gdyż wskazują na reprodukcje obrazów o których mowa, utrwalają na szklanym ekranie kadry filmów omawianych w pracy oraz wskazują na najważniejsze cytaty warte zapamiętanie itp. W każdym przypadku, nie tylko prac z korespondencji sztuk, warto jest pokusić się o wykonanie prezentacji multimedialnej, gdyż dzięki temu zostaniemy niewątpliwie wyżej ocenieni za nasz wysiłek i zdobędziemy uznanie wśród komisji, która doceni naszą pomysłowość, oryginalność i wyśmienite, pełne przygotowanie.

Jak jednak przygotować idealną prezentację multimedialną?



Jak jednak przygotować idealną prezentację multimedialną? Co w niej zawrzeć by była ona zgodna tematycznie z naszą pracą? Jakich treści i obrazów użyć?
Przede wszytki nastawiając się na zrobienie prezentacji multimedialnej musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli poświecić jej sporo czasu. Prezentacja bowiem, tak jak i matura, pierwotnie i na pierwszy rzut oka wydaje się być rzeczą łatwą, ale kiedy już się do niej przymierzymy, zdajemy sobie wówczas sprawę, że zabiera ona wiele czasu i wcale nie jest tak prosta jak nam się wydawała. Kiedy jednak ostatecznie jesteśmy przekonani, że chcemy poświecić swój czas dla dobra sprawy, wówczas musimy zacząć od gromadzenia materiałów, tj. zdjęć autorów lektur, które omawiamy w pracy, kadrów z filmów i teatrów, o ile dany utwór był wystawiony na scenie lub na szklanym ekranie, reprodukcji obrazów jeśli nasz temat jest z pogranicza korespondencji sztuk, najważniejszych cytatów itp. Następnie musimy wybrać odpowiedni szablon, a częstokroć i samemu go stworzyć aby barwa koloru i styl idealnie odpowiadały naszemu tematowi. Nie możemy bowiem użyć koloru żółtego, jeśli nasz temat oparty został o motyw śmierci, ani koloru czarnego, kiedy mowa o radości. Pamiętajmy, że kolorystyka, obróbka zdjęć, dopasowanie odpowiednich ramek i czcionki, to połowa sukcesu i to ta niestety bardziej czasochłonna połowa. W przypadku tematów czysto literackich nasze możliwości są nieco ograniczone, gdyż zwężają się do zamieszczenia w pracy multimedialnej cytatów i pojedynczych zdjęć, choć ich trafny wybór wcale nie jest taką prostą sprawą. Kiedy jednak nasz temat jest z pogranicza sztuk wówczas nasze możliwości niezwykle wzrastają. Możemy użyć reprodukcji obrazów, malowniczych szablonów i wymyślnych czcionek, a przez to stworzyć niezwykle abstrakcyjne slajdy.

Dlaczego nie fragment filmu ?


Wiele osób pyta mnie dlaczego w przypadku pracy w której wykorzystany został film nie zamieszczam jego fragmentu w prezentacji pps. To również niezwykle istotna kwestia, która jest częścią składową idealnej prezentacji multimedialnej. Film jak doskonale wiemy, nawet niewielki jego fragment trwa od kilku do kilkunastu minut. Nie można zamieścić fragmentu dwuminutowego, gdyż wtedy nikt z niego nic nie zrozumie. Komisja ma jednak wcześniej obowiązek zaznajomić się z filmem, który przecież podany jest w bibliografii, więc doskonale wie, o czym dany film opowiada i jaka jest jego fabuła. Nie ma więc potrzeby zabierać sobie, już i tak krótkiego, a jakże cennego czasu, na przedstawianie komisji tego, co doskonale zna. Po co narażać się na komplikacje dotyczące jego włączania, efekt zagłuszania naszego głosu i rozpraszania naszej i komisji uwagi. Dobra prezentacja to taka, która może zostać puszczona w tle, podczas, gdy my bez problemów możemy przy tym wypowiadać swoją kwestię. Zamiast fragmentu filmu zdecydowanie lepiej wrzucić wycięte z filmu kadry, które dają ten sam efekt, bez zbędnego zagłuszania i „pożerania” czasu.

Jak więc widzimy dobrze wykonana prezentacja multimedialna to nie taka prosta sprawa, która da się załatwić od ręki. Tutaj liczy się niemal wszystko, każda jej część składowa musi bowiem idealnie współgrać z cala resztą tworząc wrażenie harmonijnej całości. Warto jednak pojąc ten wysiłek, który na pewno nie zostanie zapomniany, a jedynie nagrodzony w postaci wysokiej punktacji komisji egzaminacyjnej.


POWODZENIA WSZYSTKIM KREATYWNYM MATURZYSTOM!!!


ZOBACZ TAKŻE:

Przygotuj się do matury najlepiej jak tylko potrafisz