środa

Kilka zasad - klucz do sukcesu !

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać jak ważna jest rzetelna, treściwa, poprawna merytorycznie, językowo, kompozycyjnie i stylistycznie

prezentacja maturalna

. To dzięki niej matura z języka polskiego okazuje się być „nie taka straszna jak ją malują”, a my czujemy się pewnie i komfortowo. Dlatego też musimy z całą starannością zadbać o to, by nasza prezentacja maturalna było możliwie najbardziej „IDEALNA” , dopięta na ostatni guzik, czyli dopracowana w najdrobniejszych szczegółach.

Tak, tak… tu liczy się niemalże każda kropka. I choć ktoś sceptyczny powie :po co to, skoro tego i tak nikt nie czyta, to przecież tylko tekst- wzór naszego wystąpienia? … Nic bardziej mylnego niż takie podejście do sprawy. Nie dajmy się zwieść tego typu opinią. Po pierwsze – po to są znaki interpunkcyjne ( kropki, przecinki, myślniki, pytajniki itd.) aby je czytać. Tak- należy czytać kropki i przecinki, gdyż to nieraz one i ich zaakcentowanie okazuje się być o wiele ważniejsze nić dziesiątki innych słów w naszej pracy. Dzięki nim wprowadzamy nastrój zadumy nad jakimś zagadnieniem, stawiamy pytania retoryczne, oddzielamy od siebie pewne treści itp. Nie wspominając już o ich roli i niepodważalnym znaczeniu w bibliografii i ramowym planie- które przecież komisja czyta.

Błędy w prezentacji maturalnej zdarzają się nader często, a my niejednokrotnie nie jesteśmy nawet ich świadomi, nie wspominając już nawet o tym, iż nie zdajemy sobie sprawę z ich ostatecznego wpływu na wynik egzaminu maturalnego. Stosunkowo długie doświadczenie pozwoliło mi dokonać klasyfikacji tych pojawiających się najczęściej (zdarzają się one głownie w bibliografii i ramowym planie). W kolejnych postach postaram się pokazać przykładowe wzory kolejnych części składowych prezentacji maturalnej, a więc : bibliografię, plan ramowy i tekst prezentacji. W nich zaś zaznaczyć te elementy, na które koniecznie należy zwrócić uwagę.