poniedziałek

Prezentacje maturalne a materiały dodatkowe

Prezentacja maturalna zawierająca materiały dodatkowe z pewnością spotka się z przychylną reakcją komisji egzaminacyjnejMateriały dodatkowe, to jak sama nazwa wskazuje takie pomoce, które nie są obowiązkowe, ale dopuszczalne na maturze ustnej z języka polskiego. Do nich zaliczamy min. różnego rodzaju plansze i plakaty przygotowane przez maturzystów, reprodukcje obrazów, fragmenty filmów i prezentacje multimedialne. W ostatnim jednak czasie najbardziej na popularności wśród maturzystów zyskała sobie ta ostatnia forma. I słusznie, gdyż stanowi ona znakomity materiał dodatkowy i pomocniczy, który możemy zabrać ze sobą na maturę i zachwycić swoją kreatywnością całą komisję.

Potrzebujesz pomocy w stworzeniu przykładowej prezentacji maturalnej ?
Skontaktuj się ze mną:

Agnieszka,

e-mail: matura-prez@tlen.pl

tel: 503 009 572

Prezentacje maturalne
Ktoś mógłby jednak zapytać dlaczego dodatkowy i pomocniczy do pracy maturalnej? I tutaj właśnie tkwi sekret owej magicznej mocy materiałów dodatkowych, a w szczególności właśnie prezentacji multimedialnej. Tak tak, prezentacja multimedialna bowiem to niezwykle pomysłowe zestawienie tych dwóch cech. Jest ona materiałem dodatkowym, gdyż nie jest obowiązkowa. Nikt nie wyrzuci nas z sali za to, że jej nie posiadamy, nikt nas za to nie skarci. Skro jednak jest uważana za materiał dodatkowy, to z pewnością podnosi jakość pracy i solidnie wzmacnia naszą ocenę w oczach komisji.Prezentacje maturalne bez materiałów dodatkowych są jak...Prezentacja multimedialna to nie tylko materiał dodatkowy, ale i pomocniczy dla nas. Każda bowiem dobrze wykonana i solidnie przygotowana prezentacja pps. jest ułatwieniem dla
maturzysty, który to dzięki niej z pewnością nie pomyli na maturze kolejności prezentowanych treści, nie przekręci żadnego ważnego nazwiska ani tytułu, oraz nie będzie musiał na pamięć uczyć się długich i rozbudowanych cytatów zwartych w pracy. To wszystko znajdzie bowiem na ekranie komputera !Dla kogo prezentacja multimedialna ?Prezentacja multimedialna z pewnością wymaga od maturzysty poświecenia większej ilości czasu niż inne materiały dodatkowe, ale i z pewnością najbardziej się opłaca. Szczególnie zaś przydatna, o ile nie użyć słowa niezbędna, jest ona w przypadku realizacji tematów z pogranicza literatury i sztuki, czy filmu. Tutaj pełni ona niezmiernie ważna rolą, gdyż wskazuje na reprodukcje obrazów o których mowa, utrwala na szklanym ekranie kadry filmów omawianych w pracy oraz wskazuje na najważniejsze cytaty warte zapamiętanie itp. W każdym jednak przypadku, nie tylko w obliczu pisania prac z korespondencji sztuk, warto jest pokusić się o wykonanie prezentacji multimedialnej, gdyż dzięki temu zostaniemy niewątpliwie wyżej ocenieni za nasz wysiłek i zdobędziemy uznanie wśród komisji, która doceni naszą pomysłowość, oryginalność i wyśmienite, pełne przygotowanie.Jak jednak przygotować idealną prezentację multimedialną ? Co w niej zawrzeć by była ona zgodna tematycznie z naszą pracą? Jakich treści i obrazów użyć ?Przede wszytkim nastawiając się na zrobienie prezentacji multimedialnej musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli poświecić jej sporo czasu. Prezentacja bowiem, tak jak i matura, pierwotnie i na pierwszy rzut oka wydaje się być rzeczą łatwą, ale kiedy już się do niej przymierzymy, zdajemy sobie wówczas sprawę, że zabiera ona wiele czasu i wcale nie jest tak prosta jak nam się wydawała. Kiedy jednak ostatecznie jesteśmy przekonani, że chcemy poświecić swój czas dla dobra sprawy, wówczas musimy zacząć od gromadzenia materiałów, tj. zdjęć autorów lektur, które omawiamy w pracy, kadrów z filmów i teatrów, o ile dany utwór był wystawiony na scenie lub na szklanym ekranie, reprodukcji obrazów, jeśli nasz temat jest z pogranicza korespondencji sztuk, najważniejszych cytatów itp.Następnie musimy wybrać odpowiedni szablon, a częstokroć i samemu go stworzyć aby barwa koloru i styl idealnie odpowiadały naszemu tematowi. Nie możemy bowiem użyć koloru żółtego, jeśli nasz temat oparty został o motyw śmierci, ani koloru czarnego, kiedy mowa o radości. Pamiętajmy, że kolorystyka, obróbka zdjęć, dopasowanie odpowiednich ramek i czcionki, to połowa sukcesu i to ta niestety bardziej czasochłonna połowa. W przypadku tematów czysto literackich nasze możliwości są nieco ograniczone, gdyż zwężają się do zamieszczenia w pracy multimedialnej cytatów i pojedynczych zdjęć, choć ich trafny wybór wcale nie jest taką prostą sprawą. Kiedy jednak nasz temat jest z pogranicza sztuk wówczas nasze możliwości niezwykle wzrastają. Możemy użyć reprodukcji obrazów, malowniczych szablonów i wymyślnych czcionek, a przez to stworzyć niezwykle abstrakcyjne slajdy.