wtorek

Merytoryczna, a wizualna jakość pracy maturalnej.

Każda prezentacja maturalna musi mieć długość dostosowaną do czasu wypowiedzi - mamy tylko i aż 15 minut



Każda praca maturalna poza treścią i merytoryką musi jakoś wyglądać. Tak więc każda prezentacja musi wyglądać dobrze i schludnie. Ktoś mógłby powiedzieć, że nie ma to znaczenia ponieważ komisja i tak tego nie widzi, jednakże w tym miejscu nie mogę przyznać mu racji. Praca maturalna musi być napisana jasno i przejrzyście. Pozwoli to łatwiej przyswoić sobie jej treść. Jednak najważniejszym elementem stanowiącym o schludności danej pracy jest zachowanie odpowiednich proporcji miedzy wstępem, akapitami i zakończeniem. Należy pamiętać, że Twoja prezentacja maturalna nie może trwać dłużej niż 15 minut.





Potrzebujesz pomocy w stworzeniu przykładowej prezentacji maturalnej ?
Skontaktuj się ze mną:

Agnieszka,

e-mail: matura-prez@tlen.pl

tel: 503 009 572

Prezentacje maturalne




Na pozór to bardzo dużo, jednakże każdy kto zacznie swoje przygotowania do matury już niebawem zorientuje się, że to naprawdę niewiele. Sztuką jest zatem napisać w miarę zwięzłą, ale treściwa pracę zawierająca esencję tego co należy powiedzieć. Nie warto więc przesadzać z długością prezentacji. Nie chciałabym tutaj narzucać nikomu na ile stron taka praca maturalna powinna być napisana, jednakże warto jest przeprowadzić pewien test a mianowicie, należy wziąć dowolny tekst , włączyć stoper i czytać go przez 15 minut nie wolnym, ale też niezbyt szybkim tempem (takim, jak zazwyczaj mówimy).



Pozwoli to w przybliżeniu określić długość jaką powinna mieć Twoja praca maturalna. Aby praca byłą dobra nie należy również zamieszczać zbyt wielu dzieł literackich. Lepiej omówić kilka, (np. trzy) ale dogłębnie, oddając cały sens tematu, niż dużo, a w sposób płytki i pobieżny.



Bardzo ważne są proporcje poszczególnych części naszej pracy maturalnej



Należy również pamiętać, że wszystkie omawiane teksty powinny mieć w przybliżeniu podobną długość w naszej pracy. Nie należy skupiać się dogłębnie nad jednym, a drugie traktować pobieżnie.
Proporcje są niezwykle ważne. Wstęp powinien być w miarę krótki, ale treściwy i oddający główny wątek naszej pracy. Kolejne akapity powinny w sposób dogłębny omawiać poszczególne dzieła literackie, a zakończenie będące nieco dłuższe niż wstęp powinno podsumowywać jeszcze raz wszystkie zagadnienia omawiane w pracy i niejako zamykać cała prezentację maturalną.