niedziela

Cytaty i ich rola w prezentacji maturalnej

Praca maturalna uszyta na miarę z pewnością nie może zostać pozbawiona tak ważnego elementu jak cytaty. Sa one niezwykle istotne, gdyż po pierwsze wzbogacają wartość merytoryczną naszej prezentacji maturalnej, po drugie, świadczą o doskonałej znajomości omawianych lektur i tematu, a po trzecie nadają naszej pracy nieskazitelnie estetyczny i kompozycyjny oddźwięk.





Potrzebujesz pomocy w stworzeniu wzoru prezentacji maturalnej ?
Skontaktuj się ze mną:

Agnieszka,

e-mail: matura-prez@tlen.pl

tel: 503 009 572





Tak, to wszystko prawda, ale.... Te cytaty nie mogą znaleźć się w naszej pracy zupełnie przypadkowo. Nie można ich zamieścić na zasadzie ten mi się podoba, więc go wrzucę w pracę, a tamten nie, więc go pominę. Wbrew pozorom, odpowiedni dobór cytatów do treści naszego wystąpienia to nielada sztuka, która wymaga poświęcenia sporej ilości czasu i dogłębnych poszukiwań.



Kiedy nasz temat pracy maturalnej oparty jest wyłącznie literaturze wówczas nasze zadanie jest ułatwione. W takich przypadkach doskonale sprawdzają się cytaty zaczerpnięte z omawianych pozycji literackich i dobrane adekwatnie do tematyki naszej pracy. Sprawa ma się nieco gorzej, kiedy temat naszej pracy maturalnej pochodzi z pogranicza sztuk. Wówczas nasze zadanie jest o wiele trudniejsze. Nie wystarcza tu już bowiem cytaty z pozycji literackich omawianych w pracy i trzeba zdobyć się na głębsze poszukiwania. W tym przypadku idealnie sprawdzają się cytaty zaczerpnięte z biografii artystów, o których dziełach opowiadamy, słowa pochodzące np. z recenzji omawianego przez nas filmu, czy artykułu itp. Warto się jednak czasem natrudzić, by osiągnąć zamierzone efekty !!!



Cytaty idealnie nadają się również do wykorzystania jako motto, bądź podsumowanie naszej wypowiedzi. W takim wypadku najlepiej wybierać znane powiedzenia słynnych ludzi, przysłowia, czy powszechnie znane cytaty literackie, a nawet całe fragmenty wiersza. Można oczywiście pokusić się i o cytaty z innych źródeł, a przy tym wykazać swoją wielką kreatywność i wszechstronną zdolność interpretacji tematu.



Warto również pamiętać, że niezależnie od liczby zamieszczonych w pracy cytatów ( choć z ich liczba nie wolno przesadzić!) nie musimy uczyć się ich na pamięć. Wszystkie bowiem znaleźć się mogą, a wręcz powinny na kracie cytatów, którą możemy zabrać ze sobą do sali egzaminacyjnej.

A może jednak warto zadać sobie ten trud i mimo wszystko wyrecytować je z pamięci... ?