wtorek

Prezentacja maturalna - wybór tematu

Witam w pierwszym odcinku cyklu "Prezentacja maturalna uszyta na miarę". Dziś zastanowimy się czym się kierować wybierając temat naszej pracy maturalnej. Na pozór mogłoby
wydawać się, że nie ma nic prostszego w całym tym zgiełku przygotowań do matury niż wybór właśnie tego tematu. Jednakże myśląc właśnie w ten sposób można sprawić, że matura stanie się o wiele trudniejsza niż myśleliśmy. Co zatem zrobić, aby nie wejść w tą ślepą uliczkę ?

Kiedy nadchodzi czas, że trzeba zdecydować się na temat maturalny z języka polskiego warto poświęcić tej czynności nieco więcej czasu. Oczywiście, niemalże wymarzoną sytuacją jest taka, w której decyzję o wyborze tematu maturalnego podjęliśmy już o wiele wcześniej i od dłuższego czasu gromadzimy już materiały na interesujące nas zagadnienie. Niestety, z doświadczenia wynikającego z pracy z maturzystami wiem, że taka sytuacja zdarza się naprawdę rzadko. Najczęściej maturzyści przestępują do wyboru tematu dopiero wówczas, kiedy polonista prosi o wypełnienie ostatecznej deklaracji maturalnej. A wtedy czasu jest już najczęściej wyjątkowo mało, co pociąga za sobą nieraz pochopne i nieprzemyślane decyzje, które jakże często okazują się być „samobójem”.

Dlatego niezależnie od tego, czy masz jeszcze dużo czasu, czy na dniach musisz dokonać decyzji co do wyboru swojego tematu pracy maturalnej, zawsze pamiętaj, by ta decyzja była przemyślana i świadoma. Co jednak zrobić by tak się stało? Najpierw zaznacz na swojej liście tematów te, które wydają Ci się łatwe, miłe i przyjemne, czyli takie, które według Ciebie są adekwatne do Twoich możliwości. Nie przeceniaj siebie, ale też nie mierz zbyt nisko tylko po to, by było Ci łatwiej. Pewnie jeszcze sam nie wiesz na jak wiele Cię stać! Spośród zaznaczonych tematów przeanalizuj każdy z osobna.

Przeprowadź analizę i wypisz na czystej kartce wszystkie dzieła literackie (oraz dzieła sztuki jeśli temat tego wymaga), które przychodzą Ci na myśl w związku z danym tematem. W ten sposób łatwiej będzie Ci stworzyć sensowny plan bibliografii już po dokonaniu wyboru związanego z tematem maturalnym. Następnie spróbuj zastanowić się jaki temat byłby najodpowiedniejszy uwzględniając liczbę wypisanych dzieł oraz stopień ich znajomości. Weryfikując w ten sposób poszczególne tematy w ostatecznym procesie dokonasz wyboru tematu, który wyda Ci się najodpowiedniejszy dla Ciebie.

Jeśli wybrałeś w ten sposób temat swojej pracy, a jednak nie jesteś jeszcze do końca przekonany o słuszności swojej decyzji, wówczas możesz również, o ile czas jest Twoim sprzymierzeńcem, poradzić się kogoś, np. swojego nauczyciela, korepetytora, czy nawet pani polonistki z biblioteki, którzy z pewnością podpowiedzą Ci który z wybranych przez Ciebie tematów byłby dla Ciebie najlepszy. Nie bój się pytać, bo „kto pyta nie błądzi”!!!