czwartek

Pisanie prezentacji maturalnych - gdzie szukać materiałów ?

Wybór tematu pracy maturalnej rozpoczyna serię intensywnych przygotowań do matury z języka polskiego.Choć, jak już wcześniej wspomniałam, nie jest on wcale zdaniem łatwym, to jednak o tyle przyjemnym, że nie wymagającym od nas większych nakładów czasu i wychodzenia z domu. Kiedy jednak
pokonamy już ten pierwszy, zasadniczy próg, wówczas stajemy w obliczu kolejnego i to już o wiele trudniejszego, który wymagać od nas będzie cierpliwości, poświecenia mu dużej ilości czasu. Tym kolejnym bowiem krokiem w kierunku dobrego przygotowania się do matury ustnej z języka polskiego jest zgromadzenie materiałów w oparciu o które napiszemy własne wystąpienie maturalne.

Żyjemy w czasach, kiedy dostęp do wszelkiego rodzaju informacji stał się niemalże powszechny. Zewsząd napływają do nas liczne wiadomości. Mamy dostęp do Internetu, telewizora, gazet, książek, czasopism, a nawet galerii malarstwa, a więc nie możemy powiedzieć, że nie ma w czym wybierać... Owszem jest, choć im więcej źródeł, tym trudniej w tym nawale informacji znaleźć coś naprawdę sensownego i godnego naszej uwagi.

Wybór materiałów do pracy maturalnej wymaga sporo uwagi
Dlatego też, zważywszy na fakt, iż chcemy aby nasza praca maturalna była materiałem w pełni wartościowym, musimy starannie dobierać nasze źródeł i analizować ich wartość merytoryczną. Pierwszym zasadniczym krokiem jaki powinniśmy uczynić w tym kierunku, jest bez wątpienia wyprawa do biblioteki. Tam znajdziemy naprawdę wiele wartościowych książek, które swoją treścią w dużej mierze mogą, a wręcz powinny zasilić naszą prezentację maturalną. Jak jednak znaleźć te pozycje? To pytanie z pewnością nasuwa się na myśl wielu z Was. Już odpowiadam... Jest wiele metod. Można po prostu iść i zacząć przeglądać po kolei wszystkie półki z książkami o tematyce, która nas interesuje, można też poprosić o pomoc w ich znalezieniu panią bibliotekarkę. Tym jednak sposobem z pewnością zmarnujemy wiele naszego, jakże cennego czasu, a przy tym i czasu innych. Dlatego najprostszą metodą na znalezienie tego czego nam potrzeba, są wcześniejsze poszukiwania w Internecie, który przecież stwarza dziś dla nas tak wiele możliwości. To właśnie w nim z łatwością możemy odszukać tytuły pozycji, po które następnie udamy się do biblioteki. W Internecie jednak znajdziemy nie tylko to, ale i wiele innych, cennych dla nas informacji z których niewątpliwie również powinniśmy skorzystać. Ale uwaga!!! Korzystanie z internetu i zamieszczonych w nim materiałów wymaga wielkiej uwagi i ostrożności. Nie zakładajmy od razu, że dany tekst posiada stosowną wartość merytoryczną. Czytajmy zatem i analizujmy, czy aby na pewno wartość danego dokumenty jest wystarczająca by sprostać wymaganiom zarówno naszym jak i komisji egzaminacyjnej.

Wiemy już, że wiedzy oraz materiałów potrzebnych do stworzenia dobrej prezentacji maturalnej możemy szukać zarówno w bibliotece, jak i Internecie. Niewątpliwie to dwie, największe jej skarbnice, ale zarazem nie jedyne. Materiały do naszej pracy bowiem mogą znajdować się również i w innych źródłach. W zależności od tematu możemy poszukiwać ich także w gazetach, czasopismach, dziennikach, wśród książek z naszej domowej biblioteczki, a nawet w galerii obrazów. O pomoc możemy tez poprosić korepetytora, lub kogoś doświadczonego, kto pomoże nam stworzyć naszą pracę.

Możliwości jest wiele, wystarczy tylko obudzić własną wyobraźnię, a z pewnością znajdziemy wartościowe treści, które sprawią, że nasza prezentacja maturalna stanie się naprawdę wyjątkowa.