wtorek

Pisanie prezentacji maturalnych - Sztuka skutecznego łączenia zgromadzonych informacji.

Nie można przystępować do pisania prezentacji maturalnej, jeśli nie posiada się wcześniej stworzonego planu działania. Pozwoli on napisać w pełni poukładaną i przemyślaną prace maturalną. W innym razie praca stanie się chaotyczna i trudna w zrozumieniu i odbiorze. Plan działania przydaje się również w późniejszym etapie, a mianowicie już podczas przygotowań do matury ustnej. Pozwoli łatwiej zapamiętać, co po czym następuje.

Sporządzanie planu należy zacząć od rozpisania lektur oraz dzieł literackich , które zostaną wykorzystane w Twojej pracy maturalnej. Jeśli stworzyłeś więc wcześniej swoja bibliografię, masz zdecydowanie ułatwione zadanie. Wiesz bowiem z czego masz korzystać w pracy i o co oprzeć jej treść.

Możesz więc przystąpić do pisania swojej pracy.
Po pierwsze należy wypisać, stosując po raz kolejny „burzę mózgu” pomysły w jakiej kolejności ustawić dzieła z literatury podmiotu, tak aby ze sobą współgrały i tworzyły jedną całość. Jest to niezmiernie istotne, gdyż umiejętne łączenie ze sobą różnych treści to właściwie polowa sukcesu.

Ważny jest także dobry, oraz oryginalny pomysł na ciekawy i oddający głębie tekstu wstęp. Musi ona zaciekawić komisję oraz w skrócie przybliżyć to o czym będzie mowa w dalszej części pracy. I już na samym końcu pisania owego planu należy zastanowić się nad tym co chcemy aby zawierała nasza
praca.

Większość tematów jest tak skonstruowana, że wymaga głębszej diagnozy. Warto więc czasem zastanowić się nad głębia tematu, pokazując go z różnych ujęć i punktu widzenia.
Plan Gotowy ??? A więc do dzieła !!!