poniedziałek

Jak dobrze przygotować się do matury ustnej z języka polskiego czyli 10 zasad skutecznej nauki

Przygotowanie prezentacji maturalnej, którą przedstawimy podczas egzaminu maturalnego to jedno ale raczej nic z jej pomocą nie wskóramy jeśli informacje będą się znajdowały jedynie na papierze czy w prezentacji multimedialnej. One muszą się znaleźć w naszej głowie, to oczywiste !
Dlatego w dziesiejszym odcinku naszego kursu maturalnego przygotowałam dla Was podstawowe zasady warunkujące szybkie i skuteczne zapamiętywanie informacji. Ta wiedza z pewnością przyda się Wam na maturze, nie tylko z języka polskiego.

A zatem owe podstawowe zasady mające na celu efektywne i szybkie zapamiętywanie to:

1) Nie igraj z czasem !

Zacznij swoje przygotowania do matury ustnej z języka polskiego na tyle wcześnie, by z łatwością ze wszystkim zdążyć. Nie czekaj na ostatni dzwonek!

2) Nie wszystko na raz !

Podziel materiał na takie partie, które jesteś w stanie zapamiętać. Nie staraj się opanować wszystkiego w jeden dzień. Wyznacz sobie cel np. pamięciowe opanowanie całego wystąpienia w przeciągu tygodnia i konsekwentnie, systematycznie, krok po kroku staraj się go osiągnąć.

3) Nie „wkuwaj” wszystkiego na pamięć!

Pamięciowe uczenie się jest niezbędne jednak nie wymagaj od siebie aby wyuczyć się pracy maturalnej, co do jednego słowa. Staraj się raczej mówić własnymi słowami, zapomniane wyrażenia zastępować natychmiast pododnymi i realizować punkt po punkcie wszystkie założenia zamieszczone w konspekcie.

4) Miej zawsze przy sobie konspekt!

Konspekt jest dokumentem, który będzie towarzyszył Ci na maturze ustnej z języka polskiego. Wykorzystaj więc maksymalnie wszystkie jego zalety! Przygotowując się do matury zawsze miej go w ręce, tak by stał się on materiałem pomocnym podczas wygłaszania Twojego wystąpienia.

5) Trudne zwroty i słowa wypisz na dużej kartce!

Jeśli w Twojej pracy obecne są zwroty lub słowa, których zapamiętanie sprawia Ci trudność, wypisz je na dużej kartce, którą następnie zawieś nad łóżkiem. Powtarzaj je zawsze wtedy, kiedy kładziesz się spać, a zobaczysz, że z łatwością wszystko zapamiętasz!

6) Powtarzaj, powtarzaj i jeszcze raz powtarzaj!

Każdą opanowana partię materiału powtarzaj zawsze wtedy, kiedy masz tylko ku temu warunki. Coraz to nowe fragmenty pracy scalaj i utrwalaj w pamięci w autobusie, pociągu, w drodze do szkoły, na spacerze, a nawet przed pójściem spać. To pozwoli Ci szybciej i płynniej opanować Twoje wystąpienie.

7) Zrób sobie przerwę!

Nie poświęcaj na naukę jednego fragmentu pracy zbyt wiele czasu naraz. Kiedy czujesz się zmęczony nie nadwyrężaj swoje umysłu. Zrób sobie przerwę! Wyjdź na krótki spacer, zrób dwa przysiady, czy zjedz kostkę czekolady. Dzięki temu, kiedy znów przystąpisz do nauki Twój umysł z łatwością pochłonie nowe informacje.

8) Mów głośno!

Kiedy przygotowujesz soje wystąpienie w domu nie powtarzaj po raz kolejny danego fragmentu cicho. Wygłoś go głośno i wyraźnie, tak by usłyszeć swój głos. Dzięki temu z łatwością wyłapiesz swoje
niedociągnięcia i bez trudu sobie z nimi poradzisz.

9) Pokonaj stres!

Kiedy opanujesz już swoja pracę maturalną zbierz się na odwagę i zaprezentuj ją swoim najbliższym. W taki sposób jak będzie to miało miejsce na maturze. Dzięki temu oswoisz się z sytuacją, opanujesz tremę, przyzwyczaisz się do obecności słuchaczy i sprawdzisz, czy aby na pewno dobrze się przygotowałeś.

10) Uwierz w siebie!

Nie trać pewności siebie, wiary we własne możliwości i uzbrój się w cierpliwość. Nie wszystko wychodzi od razu, jednak „trening czyni mistrza”. „Chcieć o móc” dlatego zacznij chcieć, a wszystko na pewno się uda!