piątek

Pracuj nad swoim głosem, warto !

Dziś kolejny pokaz slajdów, który mam nadzieję, że okaże się przydatny podczas matury ustnej z języka polskiego. Tym razem omawiane zagadnienie to praca nad głosem. Treść wystąpienia to jedno ale to w jaki sposób je przedstawimy to już zupełnie inna historia. No bo jak słucha się kogoś, kto bełkocze coś tam pod nosem, tak że trudno cokolwiek zrozumieć ? Podobnie gdy mówimy za szybko bo chcemy powiedzieć wszystko jednym tchem. Sytuacja wygląda zgoła inaczej gdy wypowiadamy słowa spokojenie, wyraźnie, z opanowaniem i bez zbędnego pośpiechu. Tym sposobem wygłaszając jeden tekst możemy uzyskać różne oceny.

To niesprawiedliwe, że lepiej napisana praca została oceniona gorzej od pozostałych ? Może i tak ale nic na to nie poradzimy bo tak działa nasza psychika – skłaniamy się ku temu co przyjemniejsze i łatwiejsze w odbiorze. Po prostu każdy dąży do komfortu psychicznego a takim jest dla Komisji Egzaminacyjnej posłuchanie „zgrabnego” przemówienia pośród dziesiątek innych tego dnia wypowiadanych w pośpiechu i w stanie półprzytomności...
Powiecie na pewno: „Ale jak tu być opanowanym podczas tak stresującej sytuacji ? Jak ukryć zdenerwowanie ?” Ten temat omawiałam już w mojej książce „Prezentacja uszyta na miarę”, do ściągnięcia której serdecznie zapraszam.

A wracając do pracy nad głosem, najważniejsze czynniki to:

Zobacz także:

Dowolny język obcy w 30 dni ? Tak, teraz to możliwe !